Czy suszarka do bielizny może być oszczędna?

Standard

Najoszczędniejsza suszarka Electrolux EDH97950W

Najoszczędniejsza suszarka Electrolux EDH97950W

Wprowadzając nową linię produktów firma Electrolux nie pominęła też suszarki do bielizny, a jest to tym ciekawsze, bo jak wiemy urządzenia te należą do jednych z najbardziej energochłonnych sprzętów w rodzinie AGD. Poniżej przyjrzyjmy się dokładniej suszarce EDH 97950 W z lini Electrolux Green Range.

Na wstępnie należy zaznaczyć że w suszarce kondensacyjnej z pompą ciepła model EDH97950W udało się umieścić w energetycznej klase A, co w przypadku suszarek stanowi nie lada wyczyn.

W tradycyjnej suszarce wilgoć, która odparowała z odzieży jest skraplana w kondensatorze przez strumień chłodzącego powietrza. Powietrze to nawiewane jest do wewnątrz z pomieszczenia, w którym stoi suszarka i ze względu na swoją temperaturę ma dosyć ograniczoną zdolność chłodzenia. Kondensator
w suszarce z pompą ciepła nie jest schładzany przez otaczające, napływające powietrze. Gorące powietrze zawierające wilgoć z odzieży jest w tym przypadku intensywnie schładzane przez parownik pompy ciepła, którą można porównać do małej chłodziarki zamontowanej wewnątrz suszarki. Ciepło odebrane z gorącego powietrza nie marnuje się, ponieważ jest używane do podgrzewania powietrza suszącego odzież. W ten sposób oszczędzamy nawet do 50% energii.

Temperatura suszenia w suszarce z pompą ciepła to zaledwie 50-55°C, a zatem jest ona o 20-25°C niższa niż w tradycyjnej suszarce. Mimo, że temperatura jest niższa, dzięki przyspieszonemu schładzaniu i kondensacji wilgoci, suszenie w suszarce z pompą ciepła przebiega równie szybko, jak w tradycyjnej suszarce. Sam proces suszenia jest przez to znacznie delikatniejszy, dzięki czemu można w niej suszyć także tkaniny, które są szczególnie wrażliwe na wysoką temperaturę.

Nowa suszarka Electrolux z pompą ciepła ma 14 elektronicznie sterowanych programów suszenia, w tym takie programy specjalne, jak łatwe prasowanie, program do jeansu, wełny i jedwabiu oraz mix. Urządzenie ma pojemny 7 kg bęben, którego wnętrze jest oświetlone oraz czytelny wyświetlacz LCD.

Parametry suszarki Electrolux EDH97950W Heatpump:

  • Zużycie energii [kWh]: 2,4
  • Zmienny ruch bębna: Tak
  • Poziom hałasu dB(A): 68
  • Kolor: biały
  • Wymiary WxSxG (cm): 85x60x58