Nie wiesz jaką pralkę kupić?

Standard

A może pralkę w kwiatuszki?

A może pralkę w kwiatuszki?

Nic w tym dziwnego. Wybór pralek jest olbrzymi, producenci prześcigają się w nowinkach. Pytanie tylko czy warto za nie przepłacać?
Możliwości wyporu pralek jest dużo. Na rynku znajduje się bardzo dużo modeli ma to wiele zalet ale i… wad. Wielość danych, opinii, nazw funkcji, programów sprawia, że i tak zdajemy się przeważnie na sugestie sprzedawcy. Jednak nie zawsze jest to najlepszy dla nas wybór.

Jaki rodzaj?

Podstawowy wybór jest dość prosty. Należy się zdecydować, na odpowiedni sposób załadunku pralki, czyli:

 • ładowana od góry – Tego typu pralki są mniejsze, przede wszystkim są dość wąskie ok 40 cm – pozwala nam to na umieszczenie pralki w wąskiej wnęce lub postawieniu obok niej szafki, kosza na bieliznę. Nie możemy jednak zapewnić nad taką pralką przestrzeń aby móc swobodnie otwierać pokrywę pralki i swobodnie ją ładować a po zakończeniu prania, opróżniać. Tutaj możemy zaproponować model ELECTROLUX EWT 10620W Time Manager .
 • ładowane od frontu – Ten rodzaj pralki przeważnie ma wysokość 85 cm, szerokości 60 cm, natomiast mogą się różnić głębokością. Najpłytsze takie jak np. WHIRLPOOL AWG 308
  liczą sobie tylko 33 cm , jednak jest to okupione ich ładownością wynoszącą zaledwie 3,5 kg . Pralko o głębokości 40 cm na przykład MASTERCOOK PFSD-1044 , cechują się już klasycznym 5 kg załadunkiem lub nawet 6 kg może się pochwalić pralka CANDY GO4 1064D . Dodatkowym atutem tego typu pralek jest wykorzystanie górnego blatu jako półki do przechowywania detergentów.
 • Wielkość załadunku?

  Jest to chyba jeden z najważniejszych parametrów jakimi cechują się pralki. Dla jednej osoby w pełni wystarczająca jest mała pralka o ładowności 3,5-4 kg taka jak BEKO WKD 73500 . Należy jednak zwrócić uwagę na to iż dużych rzeczy takich jak kołdra bądź koc nie będziemy mogli wyprać w takiej pralce.

  Dla pary powinna wystarczyć pralka 4-5 kg. A dla rodziny kilku osobowej odpowiednia będzie pralka 6 kg a nawet lepszym wyborem była by pralka 9 kg WHIRLPOOL AWOE-9348 .

  Ważne parametry!

  Pralka powinna być oszczędna, czyli zużywać jak najmniej energii i wody pozwoli nam to na zaoszczędzeniu naszych finansów i przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego – staniemy się mimo woli pro ekologiczni. A jak to sprawdzić?

  Energooszczędność podzielono na klasy. Najkorzystniejsze są klasy A++ którą posiada pralka LG WD-14440FDS , A+, A. Jednak nie obyło się i tu na pewnych haczykach! Klasy efektywności energetycznej urządzenia oparte są na widełkach. Nie mniej nie więcej oznacza to, że w klasie A mogą znaleźć się pralki zużywające 0,7kWh, ale i …1,6 kWh. I niestety musimy dokładnie porównać ile zużywa dane urządzenie prądu na cykl.

  Naklejka na pralce muwiąca o klasie energetycznej

  Z użycie wody to następny czynnik prania wpływający na jego koszt. Rozpiętość poboru wody może być dość znaczna i wynosić 20-30 litrów na cykl. Pralka GORENJE WS 40109 zużywa tylko 37 litrów ale pralka o tej samej ładowności INDESIT WISE 107 (PL) zużywa aż 52 litry. W pierwszej chwili na pewno zdecydujemy się na model o niskim zużyciu wody, jednak dobrze się zastanówmy. Wynik taki może być okupiony niedokładnym płukaniem, co niestety będzie bardzo istotne dla alergików i rodziców małych dzieci, których to ubranka muszą być bardzo staranie wypłukane. W takich przypadkach firmy, wprowadzają dodatkowe funkcje polegające na zwiększeniu ilości cykli płukania, jednak wtedy pralka taka już nie jest tą super oszczędną. Niestety coś za coś!!!

  Mnogość programów.

  Do prania kołder, butów sportowych, usuwania plam, sierści zwierząt… Producenci na tym polu prześcigają się najbardziej w wyposażaniu pralek w mnogość programów, które mają nas zachęcić do kupna akurat tego modelu pralki. Poczucie tego że mamy najlepszy sprzęt jest na pewno satysfakcjonująca. Tylko czy jest on warty swej cenny i będziemy w życiu codziennym wykorzystywać wszystkie „fajerwerki” w naszej pralce? Po pewnym czasie okazuje się, że i tak nie korzystasz z większości programów, tylko dwóch no może trzech. A w opinii serwisantów panuje pogląd, że im mniej elektroniki tym lepiej, bo najczęściej to ona jest słabym punktem naszych urządzeń domowych.

  Wcale to jednak nie oznacza abyś nie zafundował sobie cacka z najnowocześniejszymi udogodnieniami. Wybierając pralkę zastanów się jakie programy będą Ci naprawdę potrzebna. Jeżeli jesteś młodym rodzicem to na pewno nieoceniony będzie program Babycare.

  Powodzenia w zakupach!!!